menu
pl

Dom na Majerczykówce Koncepcja

rok powstania:
2018

Głównym wyzwaniem tego projektu było połączenie zamiłowania inwestorów do podhalańskiej tradycji budownictwa z wchodzącą na rynek polski austriacką technologią Holz 100 opartą na wykorzystaniu tzw. drewna księżycowego. Będzie to jedna z pierwszych w Polsce realizacji w tej super ekologicznej i z pozoru rewolucyjnej, a w istocie na nowo odkrytej technologii. Łączy ona dziś prawie zapomniane, a przecież znane już w średniowieczu, zdumiewające właściwości drewna ścinanego w odpowiedniej fazie księżyca, z wykorzystaniem współczesnych rozwiązań technicznych, i obecnie przebojem wkracza na współczesne place budów.
Bryła budynku sama w sobie zakorzeniona jest mocno w duchu góralskim, co narzucają również restrykcyjne założenia z miejscowego planu przestrzennego. Prosta forma chałupy została dostosowana do lokalizacji. Wykorzystano mocny spadek terenu na działce, sytuując wjazd do 2-stanowiskowego garażu na poziomie piwnicy. Ponieważ jest to strona zachodnia, która oprócz waloru nasłonecznienia, w tym przypadku ma również cenny aspekt widokowy, na tym samym poziomie umieszczono strefę rekreacyjną, w pełni otwartą na niezabudowane leśne zbocze Jesionkówki.
Wejście do chałupy podkreślone jest mniejszym szczytem usytuowanym prostopadle do głównej bryły. Serce domu, którym jest dzienna strefa w poziomie parteru, czyli wysoki na dwie kondygnacje pokój dzienny z jadalnią oraz kuchnią, otwiera się na południe praktycznie całkowicie przeszkloną ścianą, przez którą rozpościera się widok na Tatry. Przestrzeń ta płynnie przechodzi w olbrzymi taras, stanowiący jej naturalne przedłużenie. Przekryty jest on częściowo pergolą ze sterowanymi elektrycznie markizami. Prostą, przysadzistą bryłę wzbogacono o subtelne rzeźbienia dodające „smaczku” i nawiązujące do tradycyjnego snycerskiego detalu podhalańskiego.

przewiń
w górę