menu
pl

Vinci Office Center Kraków

inwestor:
DYSKRET POLSKA SP. Z.O.O. SP.K.
rok powstania:
2010

Kiedy powstał w 2010 roku, był największym budynkiem biurowym w Krakowie. Ponad 100 000 m3 kubatury, 30 000 m2 powierzchni, 3400 miejsc biurowych.
Vinci nie jest biurowcem korporacyjnym, tylko komercyjnym. Nie prestiż więc tu był najważniejszą wytyczną projektową. Przede wszystkim liczył się efekt ekonomiczny. Należało maksymalnie wykorzystać możliwości terenu. W związku z tym wielkość i kształt bryły budynku, to nie tyle efekt wizji artystycznej projektanta, co raczej wypadkowa kształtu działki oraz maksymalnych parametrów dopuszczanych przez warunki techniczne i decyzję o warunkach zabudowy.
Vinci to inteligentny biurowiec klasy A+. Zastosowano w nim wiele nowatorskich rozwiązań technicznych, takich jak na przykład system pożarowego napowietrzania ewakuacyjnych klatek schodowych i przedsionków pożarowych. Jednak najbardziej odbiegające od standardowych rozwiązań było zastosowanie znacznie większych głębokości przestrzeni przeznaczonych na powierzchnię biurową. Teoretycznie nie było to do końca zgodne z zasadami sztuki projektowej, ze względu na brak możliwości prawidłowego doświetlenia całej powierzchni (zwłaszcza tej położonej w głębi, z dala od okien). W praktyce okazało się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Przyciągnęło prestiżowych najemców, którzy poszukiwali właśnie takich przestrzeni. Dzięki temu STUDIO 51 miało okazję projektować aranżację lokali biurowych dla takich firm jak Heineken, Kserox, Rolls Roys, Ekolab czy Akamai. Projekt aranżacji głównego hallu prezentowanego na zdjęciach opracowały Agnieszka Cwynar-Łaska i Marta Spodar.
Budynek w 2010 roku uzyskał prestiżowy tytuł Budowy Roku i wygrał plebiscyt Polska Architektura XXL czytelników czasopisma Sztuka Architektury.
Więcej informacji o pomyśle na formę wynikającą z nazwy budynku oraz perypetiach związanych z  projektowaniem i realizacją obiektu, na blogu.

przewiń
w górę